Mobilne Wakacje

Poradnik

W tym miejscu znajdziesz informacje o obowiązującym prawie drogowym. Kto może prowadzić samochód z przyczepą i jakie obowiązują wytyczne w tym zakresie.

Zgodnie z obowiązującym prawem każdy kierowca, który prowadzi pojazd osobowy musi posiadać prawo jazdy kategorii B, który uprawnia kierowcę do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (tzw. DMC) nie przekraczającej 3,5t.

Prawo jazdy kategorii B upoważnia do prowadzenia samochodu wraz z przyczepą, których łączny zestaw dopuszczalnej masy całkowitej, tzw. DMC (samochód + przyczepa) nie przekracza tonażu 3,5 tony. Na DMC pojazdu wraz z przyczepą, składa się przyczepa o DMC nie przekraczającej DMC pojazdu ciągnącego oraz samochód o własnym DMC, o ile łączna DMC zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t.

Przed wypożyczeniem przyczepy prosimy o sprawdzenie punktu F1 w dowodzie rejestracyjnym i upewnienie się, czy DMC Twojego samochodu plus DMC przyczepy nie przekraczają 3,5 tony. DMC znajdziesz na podstronie przyczepy w danych technicznych każdej z przyczep. Jeśli nie przekraczają, to druga wartość jaką należy sprawdzić to punkt O1 w dowodzie rejestracyjnym auta (maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem najazdowym) i sprawdzić, czy interesująca Cię przyczepa wagowo spełnia te kryteria i mieści się w DMC przyczepy, która może być ciągnięta przez Twój samochód.

Jeśli DMC samochodu i przyczepy przekracza 3,5 tony to wówczas kierowca musi posiadać dodatkowo prawo jazdy kategorii B96 lub B+E, C+E, D+E.

Dodatkowo w przypadku przekroczenia tonażu 3,5 t. prosimy pamiętać o wypożyczeniu oraz naładowaniu na stacji PKN Orlen urządzenia viatoll, gdyż na terenie Polski użytkowanie dróg zespołem pojazdów powyżej 3,5t jest płatne.

W razie niejasności prosimy o kontakt.

691 445 255

Węgrody 61, Rogoźnik k. Będzina
Czynne: kontakt telefoniczny

W celu prezentacji przyczepy umów się na spotkanie.